צור קשר ישירות לנייד שלי: 054-4501848

שיעורי שחייה וסדר פסח

חודש אפריל הגיע, חג הפסח מתקרב, זמן של סדר ואצל רבים מאתנו זה זמן שבו מתכוננים לקיץ הישראלי החם כל כך, שרוב הפעילויות מסתכמות ב: ים, בריכה, טיולי מים, והרבה שעות של שהייה במקורות מים לצורך התרעננות. ילדים ומבוגרים לומדים לשחות ולהיות עצמאיים במים.

 אז בואו נעשה סדר
באיזה גיל מומלץ להתחיל ללמוד לשחות?

שאלה מאוד נפוצה בקרב הורים. 
באופן עקרוני מתחילים לימודי שחייה עצמאית בגיל 5 וחצי פלוס מינוס. 
זה נכון שבפעילות שחיית פעוטות הילדים לומדים הרגלי מים ( לצלול, להכניס ראש למים, לצוף על הגב ועל הבטן וכו) פעוט בגיל שלוש ועד ארבע וחצי בערך, כבר יכול להתקדם תוך כדי צלילה, בעזרת תנועת חתירה ברגליים (בעיטות) ותנועת ידיים של שחיית חזה ולהרים ראש לקחת אוויר כאשר צריך, כלומר יהיה עצמאי במים להגיע לקיר עם נפל בבריכה למים עמוקים.  אבל כל זה יתאפשר במידה ופקד את שיעורי השחייה לפעוטות באופן קבוע לפחות פעם בשבוע במשך מ חודשים לפחות!! זה לא משהו שקורה מהר או במס שיעורים בודדים!!
בגיל 5 וחצי פלוס מינוס, יש לרוב הילדים את הבשלות המוטורית והרגשית (חשוב מאוד) ללמוד סגנון שחייה. מתחילים ללמוד סגנון שחייה רק כאשר הילד/ה שולטים בשלב הרגלי המים – כלומר מכניסים את כל הראש למים, יודעים לצלול לעומק של חצי מטר לפחות, יודעים לצוף על הבטן ועל הגב ופותחים עיניים במים (עם משקפת שחייה כמובן)

מה עדיף, שיעורים פרטניים או קורס בקבוצה?

היתרונות של שיעור פרטני (אחד על אחד, מדריך ושחיין בפוטנציאל) ברורים: תשומת לב מלאה לילד/ה,התקדמות בהתאם לקצב של הילד/ה, אפשרות ללמוד את סגנון השחייה בצורה מדויקת ולהמנע מהטמעת טעויות נפוצות וניצול מלא של זמן מים. שיעורי שחייה פרטניים מתאימים לילדים שחווים קושי בשלב הרגלי המים, עם הפרעת קשב וריכוז שזקוקים למדריך שימקד אותם ולא יאבד אותם בתוך חבורה של ילדים.. ילדים עם מגבלה פיזית או כל מגבלה אחרת וזקוקים לשחייה טיפולית.
כל ילד/ה שמסיבה זאת או אחרת לא מתאים להם ללמוד בקבוצה עם עוד 5 ילדים לפחות
בשיעורי שחייה פרטניים יש אפשרות לקבוע תדירות של השיעורים, משך כל מפגש ובכלל גמישות רבה יותר ללו”ז של הילד/ה.
תוך כמה שיעורים לומדים לשחות?
שוב, מאוד אינדבדואלי ולא ניתן לקבוע מראש כמה שיעורי שחייה יצטרך ילד/ה עד שיהיה עצמאי במים.
קורס שחייה בקבוצה כדאי שהילדים יחולקו לפי גיל (יכולות של בני 6 שונות מיכולות של בני 7 לדוגמה) ,תחום לרוב למס מפגשים(10-12 מפגשים), תדירות (פעמיים בשבוע) ומשך כל מפגש (30-45 דק).
 מתאים לילדים שיש להם הרגלי מים טובים, קליטה מהירה ו.. פחות רגישים באופן כללי. מטרה סופית של קורס שחייה – עצמאות במים עמוקים. אחרי הקורס יש אפשרות לשפר סגנון וללמוד סגנונות חדשים. קורס שחייה בקבוצה

איזה סגנון לומדים ראשון? סגנון חזה או חתירה? 

אני מלמדת סגנון חזה כסגנון ראשון.
נכון שסגנון החתירה מאוד קרוב ל”שחיית כלב” וגם הרבה ילדים בגילאי 4 פלוס מינוס, מתחברים ומבצעים באופן טבעי את תנועות החתירה בידיים וברגליים. אך נושא הנשימה משחק כאן תפקיד חשוב ועיקרי, הרבה יותר קשה לילדים ללמוד נשימה צידית וכל פעם לצד אחר מאשר להרים את הראש קדימה ולקחת אוויר. בנוסף תחושת הביטחון המתקבלת כאשר מרימים את הראש קדימה ורואים לאן שוחים,הרבה יותר גבוהה מאשר מבט הצידה ולקרקעית.

אצל מבוגרים העניין הרבה יותר פשוט..
בין אם לא למדתם בעבר לשחות, חרדה ממים, מגבלה פיזית או רגשית, לימודי שחייה בסיסית למבוגרים רק כשיעורים פרטניים. עדיף פעמיים בשבוע להגברת אפקטיביות התהליך וחשיפה למים.

מטרת העל בלימודי השחייה – להגיע לעצמאות במים עמוקים, תוך כדי הקפדה על גוף רפוי ונטול מתח ומנח גוף הידרודינמי ככל האפשר במהלך כל התהליך ולשחייה ללא מאמץ והכי חשוב מהנה!!