צור קשר ישירות לנייד שלי: 054-4501848


קשת רחבה של פחד מים

קשת רחבה של פחד מים

חרדה ממים / פחד מים, צירוף של שתי מילים בלבד, אך בעצם מדובר במגוון רחב של “רמות” הקשורות לחרדה ממים.
אסתר (שם בדוי)
.קושי רב בהכנסת הראש למים, קושי בניתוק הרגליים מהקרקעית, תחושה של אי יציבות, זקוקה לאחיזה בידיים (קיר, מצוף,ידיי מדריכה)

שני (שם בדוי)
ילדה בת 7 אשר עברה קורס ללימוד שחייה קבוצתי אשר בסופו עדיין לא שחתה ועדיין חששה מהמים.במהלך המפגשים הראשונים עם שני ניתן היה להבחין בכך ששני אינה רגועה כאשר היא במים. שני נושמת בחוזקה ובולעת הרבה פעמים מים. שני מאוד אוהבת מים, מכירה את תנועות השחייה ומבצעת אותם אך במהירות רבה דבר המעיד על תחושת החרדה.שני היא דוגמה לחרדת מים בינונית. במהלך המפגשים הראשונים עם שני שאלתי אותה מדוע היא חוששת מהמים?
תמר (שם בדוי)
אמא לשלושה ילדים קטנים. לקראת הקיץ ולאור העובדה שילדיה מבלים יותר ויותר בברכה ובים, מבינה שעליה להעביר תחושת בטחון במים לילדיה והיא עצמה לא מרגישה בטוחה במים ובעיקר במים עמוקים.במפגש ראשון במים להפתעתה של תמר, תחושת החרדה לא היתה גבוהה, תמר אפילו החלה לשחות בצורה נכונה ורגועה. ” הכל חוזר אלי”. צמצמנו את חששותיה למים עמוקים, היכולת לשמור על הראש מעל למים ללא תנועה ולשליטה מלאה במים.תמר היא דוגמה לחרדה קלה ממים.

אלו הן רק כמה דוגמאות לרמות שונות של פחד ממים או חרדה ממים בהן נתקלתי במהלך עבודתי במים.החרדה ממים קיימת בפעוטות, ילדים,נוער ומבוגרים. אופיו השונה של כל שחיין מחייב אותי בהדרכת שחייה להתאים את ה”שיטה” לשחיין ולא את השחיין ל”שיטה”. כשאנו באים לטפל בחרדת מים מילת המפתח היא “סבלנות”. רק כאשר התנהלות השחיין במים איטית ורגועה יוכל להגיע לשליטה במים ולכבוש את פחדיו.הכנסת הראש למים בהדרגה,הוצאת אוויר מהפה ומהאף ביחד ובנפרד, ביצוע “חץ” על הבטן ועל הגב, צלילה לקרקעית הבריכה הם אבני הבניין לטיפול בחרדת מים ולימוד שחייה בהמשך.בנוסף לכל הנאמר, לימוד שחיית גב (חתירה/קלאסי) הוא צעד נוסף להשגת שליטה במים ולטיפול בחרדה ממים. היכולת לשחות במנח גוף שאינו טבעי (שכיבה על הגב, התקדמות אחורנית ומבט למעלה) חשובה מאוד לתחושת מים כללית.

מטפלים מתחומי רפואה ופרא – רפואה שונים מעידים שתחושת מים טובה ובטחון במים תורמים רבות להעלאת הבטחון העצמי מחוץ למים.

אשמח לקרא את תגובותיכם את חויותיכם האישיות הקשורות למים.

יעל שמלה ליפשיץ

הידרותרפיסטית מטפלת בבעיות אורטופדיות וניריולוגיות, מחלות פרקים ושרירים, עיכוב התפתחותי ופרקינסון. עובדת עם נשים במהלך הריון ולאחר לידה. לימוד שחיה לילדים ומבוגרים, טיפול בחרדת מים. מדריכת שחיית תינוקות ופעוטות. מתמחה בשיקום במים לאחר פגיעה, מחלה או טראומה. מתמקדת בשיפור איכות החיים של המטופלים מתוך מטרה להגיע לעצמאות טיפולית.

No comments yet.

Add a comment