צור קשר ישירות לנייד שלי: 054-4501848


May 26

פחד מים | חרדת מים | הידרופוביה

תופעה שיכולה להתרחש אצל תינוקות, פעוטות, ילדים ומבוגרים
פחד מים יכול להופיע בעקבות חוויה לא נעימה הקשורה למים ונחרטת בזיכרון הגופני שלנו, העדר חשיפה למים ולשיעורי שחייה וגם כחלק מאופיו של ילד או מבוגר- אופי זהיר וחששן.
ניתן להבחין אצל תינוקות ופעוטות בזמן מקלחת/אמבטיה, בסימני מצוקה ולחץ כאשר מים זורמים/מטפטפים על הפנים ( בכי וניסיון ״לברוח״ אצל ילדים גדולים יותר).

ילדים ומבוגרים אשר פוחדים ממים, ימנעו מללכת לבריכה או לים, ישבו במים רדודים כאשר הרגליים במים בלבד ויש שאף ימנעו ממשחקי מים שכוללים השפרצה של מים.
במדינתו הקטנה והחמה מאוד הם יסבלו בחום ולא יקררו את עצמם במקור מים.
כמובן שככל שעובר הזמן מהופעת החרדה ועד הטיפול בתופעה, התהליך מורכב יותר ולעיתים ארוך יותר.
אצל מבוגרים שלא התעמתו עם הפחד במשך שנים וסיגלו לעצמם אורך חיים ללא בריכה, ים וכ״ו, הסיכויים גבוהים לכך שהפחד יעבור לילדיהם, אשר מרגישים את החרדה שקיימת אצל הוריהם.

החדשות הטובות הן שיש פתרון ומזור לתופעה הלא כל כך נעימה: חשיפה למים וכמה שיותר!

* בתינוקות ופעוטות – חשוב, במהלך האמבטיה והמקלחת, ״לטפטף״ מים מקצה הראש שיזלגו על העיניים והפנים כדי להרגיל את גופם לתחושת המים בפנים.
בהדרגה ובצורה עדינה, עם הרבה סבלנות, שירה ומשחק.
מומלץ מאוד גם לחשוף גילאים אלו לפעילות תינוקות ופעוטות במים עד גיל 5.
חשוב שהשיעורים יועברו בצורה רגועה ונעימה, לא מלחיצה, ולתת לילד/ה להסתגל לפעילות במים בקצב שלו.

ילדים – אצל ילדים (גיל 5 ומעלה) אשר נרתעים ממים הכי טוב לחשוף לשיעורי שחייה פרטניים, עם מדריך/ה מוסמך/ת אשר בשלב ראשון יתרגלועם הילד/ה תחושת נוחות ובטחון במים, הוצאת אוויר ״בועות״ במים והכנסת ראש ועיניים למים.

מבוגרים, אשר חווים חרדה ממים ברמה זו או אחרת, יגיעו לשיעורי שחייה פרטניים בלבד. עדיף ששיעורי השחייה יתקיימו בבריכה שמשלבת מים רדודים ועמוקים.
מבוגרים עוברים בעצם את אותו התהליך כמו הילדים: הקניית תחושת נוחות ובטחון במים, הוצאת אוויר במים, הכנסת ראש למים וניתוק הרגליים מהרצפה.
כמובן שהתהליך מסתיים לאחר לימוד סגנון שחייה ועצמאות במים.

אצל פעוטות, ילדים ומבוגרים, תהליך ההתגברות על הפחד ממים דומה.
חשיפה רבה למים, ובסוף, תחושת סיפוק אדירה, הנאה ושינוי דרך חיים!!

יעל שמלה ליפשיץ

הידרותרפיסטית מטפלת בבעיות אורטופדיות וניריולוגיות, מחלות פרקים ושרירים, עיכוב התפתחותי ופרקינסון. עובדת עם נשים במהלך הריון ולאחר לידה. לימוד שחיה לילדים ומבוגרים, טיפול בחרדת מים. מדריכת שחיית תינוקות ופעוטות. מתמחה בשיקום במים לאחר פגיעה, מחלה או טראומה. מתמקדת בשיפור איכות החיים של המטופלים מתוך מטרה להגיע לעצמאות טיפולית.

Comments (1)

Add a comment
  1. 08/13/2015
    תודה! Reply

Add a comment